stk
TECHNICKÁ KONTROLA
Technická kontrola (neboli STK) je kontrola motorového vozidla podléhající podmínkám stanovené zákonem.
Kontroly provádí stanice technické kontroly (STK), které kromě technických prohlídek silničních vozidel zpravidla nabízejí i další služby jako měření emisí, ověřování tachografů, evidenční kontroly apod.Technickou kontrolu musí pravidelně absolvovat všechna silniční vozidla registrovaná v České republice a ta, která jsou opatřena registrační značkou. Jedinou výjimkou jsou vozidla kategorie R.
Pravidelná technická kontrola se u běžně provozovaných osobních automobilů provádí každé 2 roky. U nových vozidel je první technická vyžadována až po prvních 4 letech provozu následně každé 2 roky. Dobu platnosti STK lze najít ve velkém technickém průkazu či na červené nálepce na zadní registrační značce.
Dokumentace potřebná k provedení STK
- Velký technický průkaz (originál)
- Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
- Doklady o homologaci doplňků
- Protokol o měření emisí (pokud jste jejich měření absolvovali před technickou kontrolou)
Pokud jdete na opakovanou technickou prohlídku, nezapomeňte také na protokol o předchozí prohlídce, na jejímž základě je prováděna prohlídka opakovaná.
Co se kontroluje na STK?
- Identifikace vozidla - VIN kód, registrační značka a další identifikátory
- Stav tachometru – stav lze ověřit i na www.kontrolatachometru.cz
- Řízení - technický stav, geometrie, vůle
- Brzdy - technický stav, účinnost, stejnosměrnost, brzdové vedení
- Skla - technický stav, homologace, zatmavení
- Světla - technický stav a homologace
- Podvozek (včetně pneumatik a ráfků) - technický stav, vůle, homologace a schválení, úniky kapalin, koroze, funkce tlumičů
- Karoserie - stav a koroze nosných částí, doplňky a úpravy, vůle, ostré a nebezpečné hrany, zástěrky a kryty
- Motor - homologace, výkon motoru, hlučnost a účinnost výfuku, únik kapalin, elektromagnetické odrušení
- Funkčnost bezpečnostních pásů, airbagů a povinné výbavy
EVIDENČNÍ KONTROLA
Evidenční kontrola je fyzická kontrola vozidla, kterou je potřeba absolvovat vždy při převodu ojetého vozidla (změna vlastníka či provozovatele), vývozu vozidla, registraci některých dovezených vozidel či zápis některých změn vozidla. Evidenční kontrolu je potřeba provést i při převodu vlastnictví mezi rodinnými příslušníky (včetně dědictví).
Evidenční kontrolu provádí stanice technické kontroly (STK) a lze ji absolvovat v kterékoliv této stanici bez ohledu na vaše bydliště.
Výstupem evidenční kontroly je tzv. protokol o evidenční kontrole, který vystavuje stanice technické kontroly ihned po provedení evidenční kontroly. Platnost evidenční kontroly je 30 dnů od vystavení protokolu o evidenční kontrole, přepis vozidla nebo jiný úkon tedy musíte stihnout v této lhůtě.
Dokumentace potřebná k provedení Evidenční kontroly
- Velký technický průkaz (originál)
- Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
Při evidenční kontrole je nejčastěji kontrolováno
- VIN vozidla
- Barva karoserie
- Typ motoru
- Výrobní štítek s údaji o vozidle
- Rozměry pneumatik a ráfků
- Tažné zařízení
- Počet míst k sezení
MĚŘENÍ EMISÍ
Před provedením pravidelné technické prohlídky je nezbytně nutné měření emisí.
Provozovatel silničního motorového vozidla přistaví silniční vozidlo k pravidelnému měření emisí ve stejných lhůtách stanovených jako pro pravidelnou technickou prohlídku.
Dokumentace potřebná k provedení Měření emisí
- Velký technický průkaz (originál)
- Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
REVIZE LPG, CNG
Samotná revize se provádí jednou ročně, respektive její platnost je 12 měsíců. Musí se provést také před STK (podobně jako třeba emise). Výrobci často uvádějí i různá doporučení a radí provést revizi po ujetí určité porce kilometrů. Nejčastěji 10, 15 nebo 20 tisíc kilometrů. Zákon však hovoří jen a pouze o ročním intervalu.
Co s sebou na revizi LPG?
- S sebou na revizi vezměte přílohu k technickému průkazu, kam bude potvrzena platnost revize.
- A pak také samozřejmě auto, u kterého je dobré nepřijet s plnou nádrží, protože jinak není možné zkontrolovat správnou funkci ventilu, který ji zavírá.
Jak probíhá revize LPG?
- Kontrola těsnosti plynových rozvodů a hadic - pomocí speciálního detektoru technik ověří, zdali plyn někudy neuniká, i třeba jen v malém množství.
- Vizuální kontrola hadic a spojů - samozřejmě je nutné, aby všechny hadice byly nezteřelé a v perfektním stavu, to znamená bez poškození.
- Kontrola platnosti nádrže - zde každý výrobce udává určitou "dobu expirace". Bývá nejčastěji 10 nebo 20 let, ale jsou i nádrže, které jsou uvnitř vozidla a mají platnost neomezenou.
- Zkouška funkce multiventilu - zde technik zkušebně dotankuje malé množství LPG a ověří, zda-li ventil správně otevírá a zavírá.